PORADNA NA SKLO

ZEPTEJTE SE EXPERTA NA STAVEBNÍ SKLO

Žádost o radu posílejte spolu s fotografiemi a stručným popisem na email kancelar@sazovsky.cz

Zvlnění skla - optická kvalita skla

Dotaz: rád bych se zeptal, zda je mírné zvlnění skla (viditelné při pohledu na hodně vzdálené objekty a současném pohybování pozorovatele – projevující se jakoby tetelením/pohybováním vzdálených objektů) běžný jev u současného plochého skla vyráběného metodou float. V mém případě se jedná o trojskla (VSG/Connex) cca 3 roky stará. Běžně si toho člověk asi nevšimne, je to slabé, ale na mnoha místech. Zajímalo by mě, jestli je to do jisté míry běžná záležitost nebo jestli se jedná o vadu.

Válečková vlna tepelně tvrzeného skla
Ilustrativní fotografie válečkové vlny tepelně tvrzeného skla.

Odpověď: Pokud byste měl obyčejné sklo float dle ČSN EN 572-2 - Sklo ve stavebnictví - Základní výrobky ze sodnovápenatokřemičitého skla - Část 2: Sklo float; bez tepelné úpravy, tak jeho mírné zvlnění by bylo vadou, jelikož výroba plochého skla metodou float se provádí plavením skla na cínové lázni, které je dokonale rovná. Není možné, aby sklo mělo zvlnění, když se plaví po hladině roztaveného cínu. Stejnou metodou se vyrábí i skla do automobilového průmyslu, kde jakékoliv zvlnění by bylo životu nebezpečné.

S velkou pravděpodobností vámi popisované zvlnění skla je výsledek nějakého následného tepelného opracování dle ČSN EN 12150 – Sklo ve stavebnictví – Tepelně tvrzené bezpečnostní sklo, nebo ČSN EN 1863 – Sklo ve stavebnictví – Tepelně zpevněné sklo. Při následné tepelném opracování skla je sklo ohříváno na bod měknutí a pak následně řízeným procesem ohlazováno, aby se ve skle vytvořilo očekávané napětí a charakteristický poloměr rozpadu při rozbití. Tento proces probíhá v pecích, kde se sklo pohybuje po válečkovém dopravníku.

Odborně se tomu to jevu říká válečková vlna a je popsán ve výrobkových normách. Válečková vlna je pak otická kvalitativní záležitost, která je věcí kvality výroby a kvality pece. Dobří výrobci na svých sklech skoro žádnou válečkovou vlnu nemají.

Doporučuji si prostudovat dokument, který jsem vytvořil za účelem seznámení odborné veřejnost s výrobními limity a omezeními tepelně tvrzeného bezpečnostního skla.

Co je válečková vlna na skle

Válečková vlna, nebo-li deformace válečkovou vlnou je deformací vznikající u horizontálně tvrzeného skla v důsledku jeho kontaktu s válečky během procesu tepelného tvrzení.

Válečková vlna vytváří optickou deformaci, kterou lze obecně zaznamenat v odrazu obrazu nebo při pozorování pohybujících se předmětů za sklem. Sklo

Pokud se rozhodnete reklamovat vaše sklo, tak doporučuji prostudovat můj článek: Jak reklamovat sklo jako profesionál.

Ing. Miroslav Sázovský, expert na stavební sklo

affiliate-audioteka-728x90-1465999530.jpg