PORADNA NA SKLO

ZEPTEJTE SE EXPERTA NA STAVEBNÍ SKLO

Žádost o radu posílejte spolu s fotografiemi a stručným popisem na email kancelar@sazovsky.cz

Jaké jsou výšky bočního nárazu u zábradlí, příčky, výtahu, okna, lop?

Dotaz:

Jsme dodavatelé skleněných a prosklených stavebních konstrukcí a čas od času nás někdo trénuje na tom, zda naše sklo odolá bočnímu nárazu. Můžete nám prosím poradit, jaké výšky normového bočního nárazu jsou pro jednotlivé stavební konstrukce se sklem požadované?

Dále by mě zajímalo, proč jsou na každou konstrukci jiné, a přitom ty konstrukce splňují požadavky na bezpečnost? Například zábradlí v Česku by bylo na Slovensku považované za nebezpečné. Nebo sklo ve výtahu ve stejném objektu jako je zábradlí má přísnější požadavky.

Odpověď:

Normy vznikají průběžně a vždy za nimi stojí jiní odborníci s různými akademickými nebo empirickými znalostmi. Málo kdy se stane, že by autor normy vyzval odbornou veřejnost k připomínkování normy a byl by ochotný veřejně diskutovat. Diskuze probíhají individuálně a nikdo neví, co se řeší, co je zamítnuto a proč, nebo co se do normy napíše.

Přečtěte si si můj odborný článek o tom, co vše je potřeba pro statický výpočet skleněného zábradlí.

Pro zjednodušení mé odpovědi jsem připravil tabulku, kde uvádím jednotlivé požadavky na výšku bočního nárazu měkkým tělesem o hmotnosti 50 kg.

Tabulku sestavil Ing. Roman Šnajdr

Všechny zkoušky bočního nárazu do skla se dají provádět laboratorně nebo numericky simulovat ve 3D pomocí metody konečných prvků. Tyto výpočty provádím a pomáhám tak lidem ušetřit peníze za testování skla při vývoji nebo navrhování. 

Ing. Miroslav Sázovský, expert na stavební sklo