PORADNA NA SKLO

ZEPTEJTE SE EXPERTA NA STAVEBNÍ SKLO

Žádost o radu posílejte spolu s fotografiemi a stručným popisem na email kancelar@sazovsky.cz

Naražená hrana izolačního skla

Dotaz:

Dodavatel oken nám instaloval okna v novostavbě. Během instalace jsem si všiml, před tím, než řemeslníci nacvakli krycí lišty, že je naražená hrana izolačního skla.

Kontaktoval jsem zástupce firmy. Závadu uznali a slíbili, že pokud v desetileté záruční době okno praskne, bezplatně ho vymění. 

Po prohlídce vámi řešených vad mě zpětně napadá, zda nemám požadovat výměnu raději rovnou. Co když okno praskne po záruce? Jedná se o velkou tabuli 2,5m x 2m.

Odpověď:

Když pomáhám jako specialista na sklo při předávání díla nebo kontroluji kvalitu provedení, tak vždy říkám, že celá konstrukce okna musí být provedena tak, aby byla v integritě – celá, kompletní, nenarušená, neporušená, spolehlivý a v dobré kondici.

Pokud je hrana skla narušená nárazem, tak už nelze tvrdit, že systém je v integritě.

Integrita je nedílnou součástí maximální funkčnosti.

Pokud si uvědomíte, že očekáváte ekonomicky udržitelnou životnost skla alespoň 25 let, tak se na jakékoliv narušení či porušení integrity systému budete dívat jinak. Jinými slovy, skla budou fungovat, ale nemůžete očekávat, že se sklo bude chovat tak, jako se chovají skla, která jsou v integritě (nejsou naražená).

Moje doporučení: Stůjte si za tím, že za své peníze požadujete, aby celý systém otvorové výplně stavební konstrukce byl v integritě – celý, kompletní, nenarušený, neporušený, spolehlivý a v dobré kondici.

Ing. Miroslav Sázovský, expert na stavební sklo