PORADNA NA SKLO

ZEPTEJTE SE EXPERTA NA STAVEBNÍ SKLO

Žádost o radu posílejte spolu s fotografiemi a stručným popisem na email kancelar@sazovsky.cz

Kvalita digitálního tisku na ploché stavební sklo

Dotaz:

Existuje norma na digitální potisk skla, která popisuje kvalitativní shodu digitálního potisku keramickými barvami? Naši zákazníci se dožadují normy na hodnocení kvality digitálního potisku skla. Máme k dispozici jen naší interní příručku kvality, ale obávám se, že ta při řešení sporů bude nevyhovující pro naši obhajobu.

Odpověď:

Domnívám se, že nikdy nebude oficiální norma na digitální potisk skla. Pro digitální potisk skla se využívá přírodních barev a celkový proces digitálního tisku, který si vyžaduje následné tepelné zpracování, je složitý a náročný. Technologie digitálního tisku na sklo jde tak rychle dopředu, že by norma jen brzdila vývoj.

Pro vaše zákazníky je velmi důležité, aby si hned na začátku uvědomili faktory, které ovlivňují kvalitu výsledného efektu digitálního tisku na sklo:

  • Kvalita obrázku má největší vliv na výslednou kvalitu tisku. Některé firmy mají kvalitu tisku 800 dpi, 1440 dpi...
  • Kvalita povrchu skla ovlivňuje kvalitu tisku. Sklo není naprosto dokonalý materiál a může obsahovat různi mikro nepřesnosti, jenž ovlivní slití barev atd. Sklo není fotografický papír.
  • Jednou z nejčastějších stížností a reklamací je očekávání barevnosti, která se liší s probarvením skla ve hmotě.
  • Jednotlivé barvy mají i jiné složení, což má vliv na rychlost schnutí a jiný proces při tepelném tvrzení.

Obecně lze říct, že kvalita tisku je spíše o individuální komunikaci s klientem, abyste si ověřili jeho očekávání, požadavky, představy a názory na výsledný efekt a záměr, se kterým si pořizuje digitálně potisknuté sklo. Někdy klienti kontrolují kvalitu tisku z bezprostřední blízkosti, ale na sklo ve stavebnictví se dívá ze vzdálenosti 1 až 3 metrů.

Každý člověk má jiný názor na kvalitu výsledku digitálního tisku na sklo, proto doporučuji, aby součástí každá zakázky bylo vyvzorkování na základě poslaných podkladů k tisku. Tím uzavřete dohodu, která je v podstatě neprůstřelná a nemusíte mít obavy, že byste si neobhájili výslednou kvalitu.

Ing. Miroslav Sázovský, expert na stavební sklo